Yurt dışından araç getirmek isteyen pek çok kişi için verginin nasıl hesaplandığı merak konusudur. Vergi hesaplaması belli başlı bir takım faktörlerin ele alınması ile gerçekleşmektedir. Peki, yurt dışından getirilen araçlar için vergi hesaplama işlemi nasıl yapılır?
Yurt dışında yaşayan milyonlarca gurbetçi ikamet ettikleri ülkeden Türkiye’ye araç getirmek için vergi araştırması yapıyor. Özellikle vergi hesaplamalarının nasıl yapıldığı ve bu sürece nelerin girdiğini merak ediliyor. Bu durum sürekli güncellenen ücretler ve bilgiler doğrultusunda ödenen miktarlar ile birlikte ele alınmaktadır.

Yurt Dışından Araba Getirmek İçin Vergi Hesaplama İşlemi Nasıl halledilir?

Türkiye’ye yurt dışından peşinatsız araba almak ve bunu yasal bir şekilde yapmak için vergi ödenmesi gerekir. Sürecin içerisine giren bazı unsurlar ile birlikte vergi hesaplaması yapılır.
KDV hesaplaması
ÖTV’li bedel üstünden KDV hesaplaması
Aracın silindir hacmi
ÖTV’li satış bedeli

Vergi hesaplaması belirlenmiş yüzdeler doğrultusunda güncel sayılar üzerinden ele alınarak yapılır. Günümüzde %50 ÖTV bedeli ile birlikte işlemler yapılır ve yurt dışından araba getirme işlemleri buna göre Birikimevim tamamlanır.

Yurt Dışından Araba Getirmek İçin hangi işlemler gerekir?

Türkiye’den kredisiz araba almak zor geldiği için pek çok gurbetçi yurt dışından aldığı arabayı Türkiye’ye getirmek için gerekli olan vergi hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Yaptığı birikim ile yurt dışından araç getirmek isteyenler bu doğrultuda belli başlı bazı kriterler ile beraber vergi hesaplamasını yapmaları gerekiyor. Başta KDV ve ÖTV olmak üzere bunlarla birlikte aracın silindir hacmi ile diğer tüm ögeler de ele alınır. Bu durum aracın fiyatına göre de değişmektedir. Yani aracın fiyatına bağlı olarak KDV ile ÖTV ve diğer faktörler üzerinden de hesaplama yapılır.

Hangi Tür Araçlar Yurt Dışından Vergi Hesaplaması ile Türkiye’ye Getirilebilir?

Hizmet ettiği amaca bağlı olarak birçok araç yurt dışından Türkiye’ye getirebilmektedir. Hem ticari olarak hem de bireysel açıdan araç getirmek mümkün. Tabii bu durumda işlemler, amaca bağlı olarak farklı vergi hesaplamalarıyla yapılır. Bireysel olarak yukarıda saydığımız faktörlerle ile beraber vergi hesaplaması yapılır. Ticari açıdan ise hizmet edeceği amaca bağlı olarak bir takım katmanlar vergi hesaplamasına dahil edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz