Yatırım yapmak ile ilgili olarak özel araç alıp yatırımınızı bu şekilde yaptıysanız, sizin dışınızda gelişen olaylarla yatırımınıza zarar gelebilir. Ne yazık ki ne kadar dikkatli sürerseniz sürün, diğer sürücülerin trafik kurallarına uymaması veya kötü hava koşulları nedeniyle trafik kazası geçirmiş olabilirsiniz. Hiç şüphe yok ki, herkesin başına her an gelebilecek kazalar hayattaki en tatsız durumlardan biridir. Can ve mal güvenliği açısından bir kazada neler yapılabileceğini bilmek çok önemlidir. Böylesine tatsız bir olaydan sonra mağdur olmamak adına, bu konuda detaylı bilgi almak için kaza olduğunda atabileceğiniz adımları inceleyebilirsiniz.

Kaza Anında Yanınızda Hangi Belgeler Bulunmalıdır?

Taşıt kredisi ile araba almayı düşünenlerin ve hali hazırda özel araç sahibi olanların bilmesi gereken bir konu vardır. Öncelikle yanınızda taşınması gereken, olay yerinde size yardımcı olacak belgeleri maddeleyerek daha iyi anlaşılması sağlayalım. Bu belgeleri iyi bilmeli ve özellikle bazı belgelere azami önemi göstermelisiniz. Belgelerle birlikte bulunduğunuz yerde trafik levha ve işaretçilerini kullanarak üçüncü şahıslara kaza yaptığınız gösterir ikazlarda bulunmanız da önemlidir. Böylelikle başka olumsuz durumlarda sebebiyet verilmemiş olur.

Trafik Kazası Tutanağı

Kazaya karışan aracın sahibi, kaza sonrası bir anlaşmaya varabilirse, üzerinde anlaşmaya varılan kaza için rapor düzenleyebilir. Bu nedenle aracınız da kaza raporu olması gerekmektedir.

Ancak, bir anlaşmaya varılamazsa veya bir kaza sözleşmesi raporunun düzenlenemediği diğer durumlarda, polise veya askeri polise haber vermek en iyisidir. Resmi bir trafik kazası raporu düzenlenmeli ve bu rapor, gelecek kolluk kuvvetleri tarafından onaylanmalı ve orijinal rapor olarak beyan edilmelidir.

Ehliyet

Bir kaza anında olması değil, aynı zamanda her zaman olması gereken sürücü ehliyeti, kazaya karışan tüm tarafların sunması gereken belgelerden biridir.

Araç Ruhsatı

Tıpkı ehliyet gibi, araç ruhsatı da her zaman araçta tutulması gereken belgelerden biridir ve araca kimin sahip olduğunu bulmak için kontrol edilen ilk belgedir.
İstisnalarla Karşılaşıldığında Olması Gereken Belgeler

Nakliye firmasının makbuzu ve faturası, yanan aracın itfaiye raporu, araç muayene belgesi ve her hâlükârda sigorta şirketi veya diğer resmî kurumlar kaza sonrası aracın fotoğraflarını talep edebilir. Bu nedenle bu fotoğraflar belgeye dahil edilmelidir. Mutlaka yanınızda olmalıdır. Bahsedilen bu önemli belgeler yanınızda bulunmadığı takdirde gereksiz ceza yiyebilir ve birikim konusunda hiç olmadık zarara uğrayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz