Günümüzde çoğu insan araba sahibi olmak istiyor. Gelişen teknoloji bizi tembelleştirdiği için bir yerden başka bir yere giderken yürümek veya toplu taşıma araçları kullanmak zor geliyor. Ancak ülkemizde araba fiyatları bir hayli yüksek olduğu için isteyen herkesin alması biraz zor. Elinizde birikmiş paranız varsa ya da banka size araç kredisi veriyorsa rahatlıkla araba sahibi olabilirsiniz. Peki ya banka taşıt kredisi vermiyorsa? Kredisiz de araç sahibi olabilirsiniz. Birçok galeri senetle araç satıyor.

Senet İle Nasıl Araç Sahibi Olunur?

Taşıt kredisi olmadan senet ile araba sahibi olmanız mümkün. Bunun için öncelikle elinizde 500 tl civarı nakit para bulundurmalısınız. Sistem şöyle çalışıyor; galerici sizin için bankadan kredi alıyor, bankadan %0,80 faiz ile aldığı krediyi size %2,0 faiz ile satıyor. Yani galerici bankadan aldığı parayı size satıyor. Bir de arabayı size sattığı için kar etmiş oluyor. Bu şekilde galerici 2 defa kar elde ediyor. Hal böyle olunca kefilsiz senetle araba almak kolaylaşıyor. Galericilerin de işine geliyor bu durum. Bu devir de kim kime güvenip senetle araba satar diye düşünüyorsanız hemen açıklığa kavuşturalım bu konuyu da.

Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Arabayı almaya karar verdiğiniz de elinizde 500 TL civarında nakit paranız olsun demiştik. Aldığınız araba için galerici ile beraber notere gitmeniz gerekiyor. Noterde, galerici size sattığı araca rehin koyduruyor.

Söylediğimiz 500 TL civarındaki ücreti de rehin için notere ödeyeceksiniz. Bu rehin sayesinde araç için imzaladığınız senetleri ödemeden aracı satamayacaksınız. Yani rehin galericinin garantisi olacak. Bu süre boyunca hiç bir peşinat da ödemeyeceksiniz. Sadece 500 TL gibi bir miktar ile arabanızı peşinatsız alabiliyorsunuz.
Senetleri imzaladınız, noter de rehin koydurma işlemini yaptınız, arabanızı da aldınız şimdi ne olacak? Asıl önemli olan bundan sonrası. Senedin şöyle bir özelliği var; aylık olarak bir ücret ödemiyorsunuz, senet için bir gün belirleniyor o gün gelince arabanın tüm ücretini ödeme zorunluluğunuz var.
Ödemediğiniz takdir de galerici sizi avukata verebilir ve aracınıza haciz koydurabilir. O zamana kadar yaptığınız bütün ödemeleriniz de boşa gitmiş olur. Senet ile araba almayı düşünüyorsanız bu süreci çok iyi hesaplamalı ve bütün olasılıkları düşünmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz