Peşinatsız ev alma yöntemleri, birikimi olmayıp ev almakta zorlanan kişiler için yol gösterici uygulamalardır. Konut sahibi olma durumu, Corona Virüsü pandemisi döneminde daha da kolaylaşmıştır.

Peşinatım Olmadan Ev Sahibi Olabilir miyim?

İlk defa ev sahibi olacaklar ve yeni bir ev sahibi olmak isteyenler belli bir birikimin olunması koşuluyla bankalara konut kredisi için başvuruda bulunmak zorundalar. Satın almak istenen evin değerini ölçmek için banka ekspert talebinde bulunuyor. Ekspertiz raporunda görülen evin değerine göre banka bu tutarın %80’ine kadar kredi kullandırır. Kalan tutarın peşinat olarak bildirilmesi gerekir.

Peşinat Ödemeden Ev Alma Yöntemleri

Düşük faiz oranlarıyla konut kampanyası yapan bankalar, ev almada vatandaşları teşvik ediyor. Özellikle Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank sıfır konutlarda %0.64, ikinci el konutlarda %0.74 faiz oranlarıyla ve isteğe göre bir yıl ertelemeli olarak kredi imkânları sunuyor. Birikimi olmayan vatandaşlarda peşinat ödemeden ev sahibi olma kolaylığı tanımaktadır. Bunun için yapılması gereken ev alma yöntemleri şunlardır;

İlk olarak satın almak istenilen evin ekspert değeri yüksek gösterilebilir.
Konut kredisi yanında %0.55 den başlayan, istenilirse 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisine başvurulup eksik tutar tamamlanabilir.
Bir başka yöntem ise size ya da aile bireylerine ait taşınır veya taşınmaz malı teminat olarak bankaya göstermek olacaktır. Banka ipotek konulacak taşınır veya taşınmaz malın ekspert tutarının %80’i kadar kredi kullandırıp satın almak istediğiniz evin değeri kadar tutarı tamamlamış olursunuz.
Düşük faiz oranları ve peşinatsız ev alma yöntemlerine dikkat ederek alınmak istenen evin ekstra masrafları olmaktadır.

Konut Kredisi Masrafları

Satın alınmak istenen evin kredi kullandırılırken ev için uygulanan bazı masrafları vardır. Bunlar;

Kredi tutarının binde 5’i oranında dosya masrafı,
800-1000 TL arası ekspertiz ücreti,
300-400 TL taşınmaz ipotek ücreti,
Evin yapısına, büyüklüğüne, bulunduğu ilçeye göre zorunlu deprem sigortası (DASK) ücreti talep edilir.
Ayrıca tapu harç bedeli de masraflar arasındadır. Bu masraflar dikkate alınarak kredi hesaplaması yapılması birikimi olmayan vatandaşlar için oldukça önemlidir. Tüm koşullar sağlandığında kolaylıkla kredi başvurusunda bulunulabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz