Taksitle araba alacakların merak ettiği konulardan biriside araçlarda nasıl yakıt tasarrufu yapılacağı oluyor. Yakıt tüketimi nasıl en aza indirilir? Yakıt tüketimini azaltmak için yapılması gerekenler nelerdir? Bu gibi sorular araba alacakları veya arabası olanları yakından ilgilendiriyor. Özellikle araç alacaklar çok yakıt yakmayan araç ile daha çok ilgilenirken, alacakları araçların ne kadar yaktığı merak konusu oluyor. Son zamanlarda gelen zamlar ile birlikte artan yakıt fiyatları bütçe kontrolü yapmayı gerektiriyor. Çeşitli yöntemler ile yakıt tüketimini azaltmak ve minimum düzeye çekmek mümkündür.

İkinci El Senetle Araba Alacaklar Yakıt Tüketimine Dikkat!

İkinci el senetle araba alacak olan kişilerin en çok merak ettiği nokta dizel otomobil mi almalıyım yoksa benzinli mi almalıyım? Hangi otomobili alırsam yakıttan tasarruf sağlarım? Bu tarz sorular ile otomobil arayışında olan bireyler bütçelerini zorlamayacak ve en az yakıt tüketen otomobili tercih ederler. Genellikle karşımıza çıkan yakıt tüketimi az olan otomobiller 1.3 veya 1.4 litre motor hacmine sahip otomobillerdir. Tüketilen yakıt cinsi ve yakıtın piyasa değeri de bu noktada önemli bir yere sahiptir. Günümüzde dizel araçların benzinliye oranla daha az yaktığı biliniyor.

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

En önemli tasarruf aracı lastiklerdir. Mevsimine uygun lastik seçimi aracın yakıt tüketimini önemli ölçüde etkiler. Mevsimine uygun lastik kullanmamak yakıt tüketimi arttırır. Lastiklerin yerde sürtünme hacimleri yakıt tüketimini etkiler. Kış mevsiminde kış lastiği, yaz mevsiminde yaz lastiği seçmek tasarruf sağlayacaktır. Bir diğer husus ise aşırı hız yapmaktır. Aşırı hız harcanan yakıt miktarını arttırır. Sabit bir hızda çok yüksek olmamak kaydı ile ilerlemek yakıt tüketimini azaltacaktır.
Araç bakımına dikkat etmek, gerekli zamanlarda gerekli muayene işlemlerinin tam yapılması gerekir. Yaz ve kış aylarına girerken bakımlar aksatılmadan yapılmalıdır. Motor bakımı, yağ ve hava filtresi gibi aracın işlevsel bakımlarının yapılması yakıttan tasarruf sağlayacaktır. İdeal lastik basıncı da araç yakıtını belirleyen bir diğer önemli gelişmedir. Araç alacak olan bireyler bunları ön görerek faizsiz araba, senetle araba ya da kredi ile araba alma yöntemleri ile araçlarını alabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz