Taksitle araba alan biri trafik kurallarına çiğner ve araç ile ilgili gerekli belgeleri eksik bulundurursa trafikten men edilebilir. Bir süre için geçerli bu durum aracın trafiğe girmesini engeller. Araçlar belirli bir yerde bekletilmesi üzere çekilir. Araçla ilgili herhangi bir eksiklikten kaynaklı bir men cezası olabileceği gibi, aracı kullanan kişinin sürekli olarak kural ihlali yapmasından da kaynaklı bir trafik men cezası alınabilir. Bu nedenle trafik kurallarına uyulması ve araç için gerekli belgelerin eksiksiz olmasına özen gösterilmesi şarttır.

Trafikten Men Olabilecek Araçlar!

Birçok durum aracın trafikten men olmasına sebep olabilir. Senetle araba alınmış dahi olsa araç al sat işleminin bir ay içerisinde tescillendirilmesi gerekir aksi takdirde araç trafikten men edilir. Değişikliğin beyan edilmesi şarttır. Aracı alacak kişinin bir ay içerisinde üzerine alması şarttır. Araç ile ilgili sorunlar da trafikten men edilmesine yeterlidir. Aksamında yaşanan sıkıntılar, fren sorunu, lastik sorunu yani kişinin ve trafikteki kişilerin hayatını tehlikeye sokabilecek sorunlar aracın trafikten men edilmesi için yeterli bir sebeptir. Trafik akışını engelleyecek eklentilerle trafiğe çıkan araçlarda bu listeye dahil edilir.
Araçların ne taşıdığı da önemlidir. Her araç her şeyi taşıyamaz. Taşımaması gereken bir maddeyi veya eşyayı taşıyor ise trafikten men edilir. Gereğinden fazla yük taşımakta buna dahildir. Tescil plakası veya belgesi olmayan araçlar da men cezası alan araçlar arasına girer. Peki ya kullanıcıdan kaynaklı hatalar? Trafik kurallarına aykırı davranan ve trafiğin seyrini bozan, tehlikeye atan her türlü harekette bulunan kişilerin araçlarına bir süre el konulur. Araç ile ilgili işlemlerin eksik yapılması da trafikten uzaklaştırma nedenidir. Bunlar eksik evraklar, ödenmemiş sigorta ve vergi, gecikmiş muayene gibi işlemlerdir.

Taksitle Araba Alan Kişinin Trafikten Men Cezası Sorgulaması

Araç alım satım işlemi sırasında sorgulanan bir ceza türüdür. Trafik şubesinden, noterden yapılabileceği gibi çevrim içi sitelerden kolaylıkla plaka yardımıyla yapılabilir. Araç alacak kişi bu cezanın kaldırılmasını ister ve bu alım satım yapılması için gerekli bir şarttır. Trafikten men cezasının kaldırılması için aracın eksik belgelerinin yani sigorta, vergi ve muayene gibi belgelerin eksiksiz tamamlanması gerekir. Ve bunun ardından ödenecek tutar sonucunda ceza kaldırılır. Taşıt kredisi içinde trafikten men cezasının kaldırılması şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz