car and calculator. rising costs for car purchase, lease, service, refueling and insurance

Araba almak kadar araba hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. Öyle ki araç ile yolculuk esnasında, aracın bozulması durumunda veya yolculuk esnasında herhangi bir kazaya karışılması durumunda araçta bulunan bilgilere mutlaka hâkim olunmalıdır. Bunlar da biri de her araçta bulunan ve her araç için özel olarak belirlenmiş şasi numaralarıdır. Araçlar da bulunan şasi numaraları, araç için lazım olan birçok bilgiye ulaşabilmeyi sağlar. Bu doğrultu da aracın kimlik belgesi olduğu da söylenebilir.

Şasi Numarası Nedir?

Senetle araba alımı yapılırken imzalanan sözleşmede mutlaka alınan aracın şasi numarası yer alır. Öyle ki trafikte aktif olarak gözüken her aracın zorunlu olarak şasi numarasına sahip olması gereklidir. Araçlar da bulunan şasi numaraları aracın hangi yıl üretildiğini, aracı hangi ülke tarafından üretiminin yapıldığını, aracın çıkış yaptığı fabrikayı, aracın o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğunu, aracın hangi yıl trafiğe çıktığını, aracın kasa modelini ve motor tipi gibi özellikleri içerisinde barındırır. Şasi numaraları 17 haneden oluşarak numara ve harfler ile karşımıza çıkar. Bütün harfleri içerisinde barındıran şasi numaralarında ”o” ”i” ve ”q” harflerini görmek mümkün değildir. Bunun sebebi ise bu harflerin çoğu zaman ”0” ve ”1” rakamları ile karıştırılmasıdır.

Şasi Numarası Ne İşe Yarar?

Araçlarda bulunan şasi numaraları aracın özelliklerini taşımasının yanı sıra aracın sigorta sorgusunun yapılmasında da önemli rol oynar. Aynı zaman da araç tamir bakım servislerinde, aracın tamiri için kullanılacak motor tipini ve yedek parçaların bulunmasında da yardımcı olur. Araçların güvenliğini korumak amacı ile konulan şasi numaraları, özellikle hırsızlık gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmasında aracın kime ait olduğuna dair tespitinin yapılması için kimse ile paylaşılmamalıdır.

Araçlarda Şasi Numarası Nerede Yazar?

Şasi numaraları genellikle sürücü koltuğunun bulunduğu tarafta ön camın sol alt taraf kısmında ya da sürücü koltuğunun kapısının iç kısmında yazılı halde bulunur. Fakat farklı noktalarda da yer alabilen şasi numaraları kaput altında ya da motor üzerinde de yazıyor olabileceği gibi teker boşluklarında da yer alabilirler. Ayrıca şasi numaralarına araç ruhsatında, araç sigorta poliçelerinde, servis ve bakım kartlarında ve trafik cezalarında da rastlanılabilir. Birikim yaparak sahip olduğunuz araçlarınızın mutlaka şasi numarasına erişmeli ve kontrol etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz