Araç almak, oldukça maddiyat gerektiren bir durum olurken aynı zaman da alınan aracın yakıt cinsi de bir o kadar önemli etkenler arasındadır. Uzun yıllar yapılan araç üretimlerinde en bilinen yakıt cinsleri üç ayrı grupta incelenmiş ve araçlara takılmıştır.

Yeni araç sahibi olmak isteyen kişiler, araçların temel özelliklerinden, yakıt türüne kadar inceler ve satın alır. Satın alınan otomobildeki yakıt cinsi bütçe açısında uyum sağlamadığında ise birtakım evraklar ile değiştirilebilir. Gelişen teknolojinin getirdiği elektrikli otomobiller yeni araç yakıt türleri de ortaya çıkmıştır.

Araç Yakıt Türleri Nelerdir?

Tasarruf, araç yakıt türlerinde en etkili faktördür. Öyle ki tasarruflu bir araç şehiriçi veya şehirlerarası seyahatlerde oldukça az yakıt tüketir ve kullanıcısını bütçe açısından üzmez. Uzun yıllar boyunca araç firmaları tarafından araçlara konulan yakıt motorları dizel, benzin ve gaz olmak üzere üçe ayrılmıştır. Arabaların teknik özelliklerine göre belirlenen bu yakıt türlerine geçtiğimiz yıllar da gelişen elektrikli otomobiller sayesinde elektrikte dahil olmuştur.
Yakıt türleri arabanın motor gücüne göre az veya çok farklılık gösterebilirler. Araçlar için son derece önem taşıyan yakıtların araç ile uyumu önem taşırken, araç kullanıcısı için de ekonomik açısından iyi olması her zaman tercih edilen bir durumdur.

Araç Yakıt Türlerinin Avantajları?

Farklı yakıt türlerine sahip olan araçlar da gelişen teknoloji ile genellikle tercih edilen yakıt türü dizeldir. Dizel, benzinli araçlara göre daha ekonomik olma özelliği taşır. Benzinli araçların aksine motor dönerek enerjiye çevirdiği dizel sayesinde daha hızlı kapasiteye sahip olur. Aynı zaman dizel araçlar yakıt açısından da tasarruflu araçlardır. Bunun aksine en yüksek performansa sahip olan benzin, kilometre başına yaktığı yakıt miktarı düşük olsa da benzin fiyatları dolayısı ile çok tercih edilmeyen bir yakıt türüdür.

Sürücüler sadece yakıt tasarrufuna odaklandıklarında ise tercihlerini LPG takılı araçlardan yana yaparlar. Yakıt açısından en tasarruflu araçlar LPG’li araçlardır. Soğuk havalar da fazla yakıt harcamasına rağmen LPG ucuzluğu insanları bu yakıt türüne olan ilgisini artırır. Son dönemlerin çok konuşulan arabaları elektrikli modeller sağladıkları en düşük elektrik tasarrufu ile yaygınlığı kazanılacağı düşünülen modeller arasında yer alır. Yatırım yapmak için sahip olunan araçlar da önceliğinizi yakıt türüne vererek cebinizin dostu olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz