Kullandığımız bazı arabalar hiç yağ yakmayıp çok iyi tasarruf etmemizi sağlarken, bazıları ise çok fazla yağ yakabilir. Araba kullanmak bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Düzenli bakım ve dikkat isteyen araçlardır. Kontrolleri, muayeneleri yapılmayan, eksikleri giderilmeyen araçlar yolda bırakır, hatta kazaya sebebiyet verebilir. İlk başlarda fark edilen sorunları çözmek kolay bir durumdur. Yoksa bu sorunlar büyüyerek başka sorunları da beraberinde getirir.

Günümüzde otomatik arabalar hızla yaygınlaşmaktadır. Bu arabalar her şeyi önceden size haber verir. Sizin kontrollerinizden önce sinyaller vererek uyarır. Yakıtın azalmasını sinyal vererek göstergede belirtir. Bu durum yakıtın biterek yolda kalma durumunun önüne geçer. Aynı şekilde aracın motor yağının azaldığını gösterir. Damlama, yağ akıtma, yağın azalması gibi durumları önceden fark etmenizi sağlar.

Yağ Çubuğu ile Araç Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Araba almak en büyük hayallerimizden biri olabilir. Aldığımız arabaya düzenli bakım yapmak ise görevimiz olmalıdır. Aracımızın ömrünün uzun olması ve daha kullanışlı olması için gerekli bakımları mutlaka yaptırmalıyız. Özellikle arabalarda motor yağları düşük seviyede çalıştırmak bize fayda değil zarar vermektedir. Düşük yağ seviyesi motordaki baskıyı arttırmaktadır. Bu durumda motora zarar verir. Araçlardaki yağ göstergelerine her zaman güvenmemeliyiz, belirli aralıklarla yağ kontrolünü kendimiz yapabiliriz.
Motor yağını kontrol etmek en basit araç kontrollerindendir. Arabayı uygun yere park edip on dakika motorun dinlenmesi beklenir. Aracın kaportası kaldırılıp düşmemesi için sabitlenir. Yağ çubuğunun üst tarafından tutularak bezle temizlenir. Çubuğu tamamen içeri ekleyip hemen geri çıkartılır. Üzerinde çizgiler bulunan çubuk yatay şekilde bırakılır. Yağ göstergesi normalse en üst çizgide veya buraya yakın olmalıdır. Alt çizgilerde veya yakın olursa sorun oluşturabilir.

Araç Yağı Nasıl Eklenir?

Aracı düşük ve fazla yağ ile çalıştırmak aynı derecede sıkıntılı durumdur. Yağı biranda fazla şekilde ekleme yapmamalıyız. Yağ çubuğu ile sürekli kontrol edilerek azar azar ilave edilmelidir. Yağ çubuğundaki gösterge en üst seviyeye ulaştığında yağın yeterli olduğunu belirtir. Kullanmak, yatırım yapmak gibi durumlarla aldığımız arabayı düzenli kontrollerle daha uzun süre kullanabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz