Vadeli araba ya da peşin bir araba aldığınızda noterde bazı işlemler yaptırmalı ve birtakım ücretler ödemelisiniz. Araç sahibi olmak isteyen insanlar genellikle ikinci el araçlar tercih etmektedir. İkinci el araçların uygun fiyatlı olması ve ülkemizde 0 araçların fiyatlarının daha fazla olması ayrıca ülkemize giren 0 araç sayılarının genellikle az olması sebebiyle genellikle ikinci el araçlar tercih ediliyor. Araç satışında noter ücreti; 220 ila 250 lira arasında seyretmektedir.

Araç Satışında Noter İşlemleri

İkinci el araç alırken noter huzurunda ilgili işlemler yapıldıktan sonra aracın devri gerçekleştirilir. Satışın tamamlanması için; aracı satan kişice araca ait tüm belgeler eksiksiz notere teslim edilir. Noter tarafından aracın satışa engel olabilecek herhangi bir durumunun söz konusu olup olmadığı tespit edilir. Satıcı ve alıcının kimlik belgeleri üzerinde T.C. kimlik numaralarının bulunması koşuluyla notere teslime edilir ve kişilerin kimlik kontrolleri gerçekleştirilir.
Gidilen yetkili noter tarafından ilgili satış sözleşmesi, ad soyadı iletişim bilgileri yazılarak kişilere imzalatılır. Böylelikle noter satış sözleşmesi tamamlanmış olur ve hesaplanan giderler alıcı tarafından vezneye yatırılır. İşlemler sonucu alıcı aracın ruhsatını geçici olarak alır. Bu evreye kadar satıcı araç bedelini alıcıdan temin etmelidir daha sonra aracın tescili alıcı üzerine geçtiği için satıcı araç için herhangi bir hak iddia edemez.
Araç satışında gerekli evraklar:  Kimlik belgesi, vergi numarası, araç plakası, ilişik kesme evrakı, tescil ve trafik evrakı, noter satış evrakı, araç alış veya satış işlemleri başka birisi tarafından yapılacaksa vekâlet belgesi

Vadeli Araba İmkânları ile Araba Sahibi Olma

Vadeli araba alırken dikkat etmeniz noktalar mevcut. Aynı şekilde taksitle araba alırken de pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aracı aldığınız yerin güvenilir bir yer olması gerekmektedir. Aylık ödemelerinizin belli olması borcunuzun vadesinin bitiş süresini tam olarak bilmeniz elinizde resmi belge bulundurmanız önemlidir.
Senetle araba alacaksanız borcunuzu ödeyeceğiniz tarihi net olarak senedin üzerine işletmeniz gerekmektedir. Arabanız için borç alacağınız kaynağı net olarak belirledikten sonra hukuki olarak size sıkıntı yaratmayacağından emin olmalısınız. Senetle araba alma seçeneğini kullanarak hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz