Taşıt kredisi kullanarak veya birikimleriniz ile sahip olduğunuz araçlar sizin için maddi manevi büyük önem taşırlar. Öyle ki araçlarınızın zarar görmemesi en büyük temenniniz olup, kullanırken çok dikkatli davrandığınızın farkındayız. Fakat bazen yapmış olduğunuz trafik kazaları sonucunda talihsiz bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kaza esnasında hasar göre aracınız her ne kadar eski halinden farksız bir şekilde onarılsa bile TRAMER kayıtlarına hasarlı araç olarak eklenir. Bu şekilde eklenmesi aracın orijinalliğinin değer yitirmesi sebebi ile araçta değer kaybını ortaya çıkarıyor.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araba almak kolay verilip hayata geçirebilecek bir karar değildir. Öyle ki araba alırken kaza gibi talihsiz durumların sonucu olarak araç değer kaybı birçok sürücünün karşısına çıkabilir. Trafikte meydana gelen bir kaza sonucu aracın, araç satış piyasalarına göre değer kaybetmesidir. Her ne kadar kazanın ardından araç en iyi servise veya en iyi ustalara yaptırılmış dahi olsa da araçta oluşan değer kaybı, arabanın kazadan önce ki satış fiyatından daha düşük olacak ve kullanıcısına kazanç kaybı yaşatacaktır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Oluşur?

Sürücüler, genellikle kazaya karışan araçların tamir ve bakımını yaptırdıktan sonra satmak isterler. Araç sahibi aracının kazadan dolayı fiyatının düştüğünün farkında olsa bile araçlar konusunda bilincinin yeni bilgiler kazandığı da avantajlar arasında yer alır. Öyle ki sürücü kazaya karışan ve hasar gören aracın değer kaybı yaşadığının bilincindedir. Kaza esnasında değer kaybını karşılayacak olan tarafın kazada tamamen kusurlu olan taraf olduğu unutulmamalıdır.

Araç Değer Kaybı Hakları Nelerdir?

Kaza sonrasında hasar gören araçların yapımı orijinal parçalar ile yapılmış olsa bile emniyet kayıtlarına hasarlı araç olarak geçer. Fakat kaza sırasında suçlu taraf olmamanız durumunda, aracınızın hasar durumundan dolayı zararlı çıkılma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nokta da kaza en az zarar ile çözüme ulaştırılmaya çalışılır. Kazada kusursuz olan taraf, kusurlu bulunan karşı taraftan kaza sırasında aracın da oluşan hasar kaybının haklarını mahkeme aracılığı ile isteyebilir. Gerek kredilerle gerek tasarruf yaparak sahip olduğunuz araçların yasal yollardan haklarını gözetmek sizin en büyük sorumluluğunuz olduğunu unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz