Senetle araba alma düşüncesinde olan kişiler engelli raporunu kullanarak özel üretim vergisinden muaf bir şekilde daha uygun fiyatlarla istedikleri araçlara sahip olabilir. Ülkemizde engelli raporu olanlar için özel üretim vergisinden muaf olarak satın alma imkanı oluyor. Böylelikle engelli vatandaşların hayatlarını bir nebze kolaylaştırmak amacıyla belli oranlarda engel durumlarına bağlı olarak indirimler sağlanıyor.

%40 Engelli Raporu Olan Vatandaşlar İçin Araç Alımı

Ülkemizde %40 ve üzeri engellilik raporuna sahip olan vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanabilir. Senetle vasıta alımının yanı sıra farklı ödeme şekilleriyle araç satın alırken bu durumlarını gösteren bir belge ile satın alma işlemini gerçekleştirmelidir.
Engelli vatandaşlar için özel olarak üretilen özel engelli araçlar belirlenen rapor doğrultusunda kullanılmaya engel bir durumun olmadığını belirtilerek kullanılabilir. Bu bireyler kendi araçlarını kullanabilmek için H sınıfı ehliyete sahip olmalı ve bu ehliyete sahip olmak için özel donanımlı bir engelli aracı ile sınava girerek ehliyetini almalıdır.
%90 seviyesinin altında engelli olan vatandaşlar araçlarında engellerine uygun olarak düzenleme yaptırmak şartı ile ÖTV indiriminden faydalanarak araç satın alabilir. Ancak bu özel araçların engelli birey haricinde farklı kişiler tarafından kullanılması yasaklanmıştır.

%90 Engelli Raporu Olan Vatandaşlar İçin Araç Alımı

%90 ve daha fazla engele sahip olan vatandaşlar için ise özel engelli araç kullanmaya dair herhangi bir sorun belirtilmediği takdirde ÖTV indiriminden faydalanarak H sınıfı ehliyet kapsamında araç sahibi olabilir. Ancak bu bireylerin araç kullanmasında herhangi bir sakınca bulunursa engelli vatandaşın 1. dereceden 3. dereceye kadar olmak üzere yakınları yine ÖTV’siz olarak araç satın alabilir.

Bu şekilde gerçekleştirilen satın alma işlemlerinde aracı kullanacak kişilerin de bulunması gerekir. %90 ve üzeri engelli olan vatandaşların adına araç satın almak isteyen kişiler 18 yaş altında ise anne ve babası onun adına araç alınabiliyor. 18 yaş üzerinde olan engelli vatandaşlar için ise kendi adına satın alma işlemi gerçekleşebilir

Engelli vatandaşlar için ÖTV indiriminden faydalanarak taksitle araç alma konusunda hizmet veren Birikimevim firması ile kolay ödeme imkanları sunarak araç alım işlemlerinizi daha da kolaylaştırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz