Herkes birer araba almak bu arabalar ile işe, eve, tatile gitmek gibi istekleri olur. İstediğimiz arabaya sahip olduğumuzda her yere onunla gitmek isteriz. Bu durum artan trafik sorununu etkiler. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan en büyük sorun trafik sorunudur. Artan nüfus ve araba kullanımı ile hızla büyüyen bir sorun olmuştur. Böyle durumlarda trafikte kaza yapmaya sıklıkla rastlanılır.

Trafikte kaza olması bütün araçları etkileyen, trafiği durdurma seviyesine getiren bir durumdur. Günümüzde ölümcül kazalar dışında ki kazaların belirli bir kısmını, araç sahiplerine kendi aralarında çözme yetkisi verilmiştir. Trafik polisini bekleme süresinin uzun olması ve bu durumda trafiğin aksamaması için bu yönteme başvurulur.

Neden Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Tutulmalıdır?

Araba sahibi olmak tasarruf yapmak, gelecek için yatırım olması ile en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Arabaların en korkutan taraflarından biri ise kazalar konusunda tehlikeli olmaları. Bizler ne kadar iyi şoför olsak da karşımızdaki kişinin hatası ile kaza kaçınılmaz olur. Ufak bir kaza geçirmiş olsak bile trafik polisi çağrılır ve zabıt tutulur. Bu durumda;

Trafiğin akışı engellenmiş olur,
Kendi aralarında çözülebilecek sorun iken her iki tarafı da uğraştırır.
Çağrılan trafik zabıtasının yoğunluktan dolayı geç gelmesi,
Ufak maddi hasarlı kazalar olması,
Trafik zabıtası gelene kadar araçların hareket ettirilmemesidir.
Böyle sorunların önüne geçmek için anlaşmalı kaza tespit tutanakları oluşturulur.

Kaza Tespit Tutanakları Hangi Durumlarda Geçerli Değildir?

Kişilerin kendi aralarında imzaladıkları kaza tespit tutanakları belirli kriterler içerir. Bu kriterlere uyulmayan durumlarda mutlaka trafik polisi çağrılmalı ve gerekli işlemler başlatılmalıdır. Kazanın ölüm ile sonuçlanması, aracı kullanan kişinin yaşının küçük olması ve sürücü belgesinin olmaması, sürücüde alkol kullanımı varsa, kamu malına zarar verme veya üçüncü kişinin malına zarar verme durumu bulunuyorsa, kaza yapan kişilerden birinin sigortası yok ise mutlaka trafik polisi çağrılır ve gerekli işlemler başlatılır. Böyle durumlarda kaza tespit tutanakları tutulmaz. Gelir sağlamak veya yatırım yapmak amacıyla alınan arabaları dikkatli şekilde kullanarak bu tarz kazaların önüne geçebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz