İnsanların en önemli ihtiyaçları arasında şüphesiz ev ve araba yer alır. Günümüzde en önemli ihtiyaçlardan birisi olan araçları alabilmek için birçok kişi bankalardan kredi talebinde bulunur.

2019 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs hastalığı sonrasında ikinci el araç fiyatlarında yüksek oranda artış görüldüğü tespit edilmiştir. Taşıt kredisi için bankalara başvuru yapacak kişilerin en çok merak ettiği husus, ikinci el araç kredisi yüzde kaç veriliyor kısmıdır.

2. el araç sahibi olmak isteyen kişiler araç kredisi için bankalara başvuru yaparlar. İkinci el araç kredisi faiz oranları bankadan bankaya göre farklılık gösterir.

Birçok banka sıfır veya ikinci el araç almak isteyen kişiler için özel araç kampanyaları oluşturmaktadır. İkinci el araç kredisi başvurularında aracın fatura değeri 100 bin Türk lirasına kadar olan kısımda %70 olarak uygulanır. 100.000 Türk lirasının üstünde olan araçlar için ise %50 olarak belirlenmiştir.

2. El Araç Kredisi Başvuru

İkinci el taşıt kredisi için başvuruda bulunacak kişilerin öncelikle almak istedikleri araçları belirlemeleri gerekir. Araç kredisi başvurularında alınmak istenen araç kredi karşılığında banka tarafından ipotek ettirilir. Ayrıca alacağınız aracın kasko değerini uygun şekilde belirli miktarlarda kredi verilir. Bankalar taşıt kredisi başvurularında belirli bir oranda kredi verebilirler.

Araç kredisi başvurusunda bulunan kişilerin belirli miktarda bir peşinatlarının bulunmaları gerekir. İkinci el araç kredisi yüzde kaç veriliyor konusu ile ilgili kasko değeri üzerinden belirlenir. Bankalara yapılan ikinci el taşıt kredisi başvurularında en önemli noktalar arasında yer alır. Bankalar yaşı çok yüksek olan araçların kredi başvurularını onaylamak istemezler.

2. El Araç Kredisi Yaş Sınırı

Bankalara ikinci el taşıt kredi başvurusunda bulunan kişilerin aracın yaş sınırına dikkat etmeleri gerekir. İkinci el taşıt kredilerinde uygulanan yaş sınırı uygulaması kredi talep edilecek bankalara göre farklılık gösterir. İkinci el araç kredisi yüzde kaç veriliyor konusunun yanı sıra bankanın araç kredisi ile ilgili uyguladığı yaş sınırı da araştırılmalıdır. İkinci el araç kredi başvurularında genellikle en fazla 8 yaşına kadar olan araçlar için başvuru yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz